EME na 70cm z SP4

IMG_5961W dniu 24. lutego 2018 roku Kanapowy Klub Mikrofalowy – Oddział Północny postanowił uczcić 50-lecie pracy krótkofalarskiej Krzysztofa SP7DCS, startując w zawodach “Dubus EME”. Zwieńczeniem miało być nawiązanie łączności EME z Krzysztofem, niestety Krzysiek nie mógł wystartować w zawodach, dlatego postanowiliśmy zrobić tylko testy sprzętu. Wykorzystaliśmy jedną zamiast dwóch anten i nie korzystaliśmy z LNA. Efekty nas mile zaskoczyły. Mimo braku doświadczenia w pracy na jednym z trudniejszych pasm do łączności EME – 432 MHz, udało się zrobić 2 QSO emisją JT65. Potwierdzenie poprawności łączności już otrzymaliśmy. Karty potwierdzające są w drodze.
Liczne, choć bardzo słabe ślady stacji CW i JT65 na “wodospadzie” dają nam duże szanse na osiągnięcie celu, jakim jest łączność z Krzysztofem SP7DCS w następnych zawodach.

Warunki pogodowe nas nie rozpieszczały, temperatura powietrza spadła poniżej -10 stopni, chmury, przelotny śnieg oraz wiatr utrudniały zadanie, mimo wszystko mieliśmy dobrą zabawę wesoły.

Sprzęt na którym pracowaliśmy: antena DG7YBN GTV 70-30 (http://dg7ybn.de/432MHz/GTV70_30m.htm), PA 400w wysterowane do 200W, FT857.
Koszt wykonania 3 szt. takich anten wyniósł około 240 zł. Waga jednej anteny z dipolem nie przekraczała 1 kg. Wszystkie materiały użyte w antenie są łatwo dostępne. Problemów przysporzyło mocowanie elementów do nośnika, ale jak to KKM – problemy są od tego, żeby je rozwiązywać wesoły. Użyty został przewód pneumatyczny PO 6×4 mm pocięty na tulejki. Elementy trzymają się bardzo mocno i trzeba użyć dużo siły, żeby je przesuwać. Dodatkowa kropla “super glue” mocuje je na stałe.

Ekipa:
Marek SP4ELF
Aleksander RA2FGG
Romek SP4G
Marcin SQ4CUC
Jurek SP5C

Poniżej kilka zdjęć obrazujących warunki przygotowań:

Montaż anteny
Antena zawieszona
Antena przygotowana do wyjazdu
Strojenie anteny

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *