Krótki zarys historii przemiennika
Pierwsze próby wykonania przemiennika w paśmie 70cm na Górze Dylewskiej rozpoczęły się w 2003 roku. Brak doświadczenia, wysokie ceny podzespołów potrzebnych do budowy urządzenia sprawiły, że na początku stacja nie miała rewelacyjnych osiągów. Pierwsza wersja zbudowana była na bazie duplexowego transceivera firmy STORNO. Urządzenie wiekowe, wyprodukowane na początku lat osiemdziesiątych, było bardzo zawodne i trzeba było wkładać wiele pracy żeby zaczęło pracować stabilnie. Pierwszym etapem było zamówienie rezonatorów kwarcowych w Omigu. Następnie trwały prace nad sterownikiem. Projekt NHRC zastosowany w pierwotnej wersji nie sprawdził się i został zastąpiony przez eksperymentalną jeszcze wersję sterownika wg. OH3HRK. Po niewielkich modyfikacjach oprogramowania uznaliśmy że ten typ sterownika będzie docelowo zarządzał przemiennikiem. Warto wspomnieć że na tym właśnie projekcie sterownika, bazują wszystkie przemienniki w naszym rejonie. Po zestrojeniu duplexera, który nabyliśmy wraz z przemiennikiem, urządzenie zostało zainstalowane do prób.
Po kilku miesiącach testowej pracy, okazało się że czułość odbiornika nie jest zadowalająca. Wyszły też na jaw problemy z jego selektywnością. Duży wpływ na jego pracę miały urządzenia komercyjne, zainstalowane na pobliskiej wieży. Pracuje tam stacja bazowa systemu NMT, skutecznie odczulająca odbiornik. Zapadła decyzja o podłączeniu zewnętrznego odbiornika. W myśl zasady “… to się lubi co się ma” użyliśmy przenośnego radiotelefonu Motorola GP360, który akurat był do zagospodarowania. Zamontowany został również dodatkowy filtr helikalny przed odbiornikiem, aby zmniejszyć wpływ wspomnianych nadajników NMT. Po kolejnych miesiącach pracy, okazało się że filtr z jednej strony pomaga, wycinając co niepotrzebne, ale z drugiej strony jego tłumienie w paśmie przepustowym jest tak duże że odbiornik traci sporo na czułości.
Latem, 2008 roku dokonana została kolejna modernizacja, polegająca na wymianie przenośnego radia na bazowe GM1200E, oraz zmianie filtru wejściowego. Zamontowany został cztero ogniowy filtr helikalny firmy SIGMA. Po tej modyfikacji przemiennik pokazał co potrafi. Próby przeprowadzone z okolicznymi stacjami pokazały że sygnały odbierane dotąd w szumach, teraz słyszalne są na przemienniku doskonale.
Jak zwykle, nie należy spoczywać na laurach, po analizie stanu pozostałych komponentów przemiennika, uznaliśmy że potencjał w nim drzemiący jest znacznie większy. Duplexer użyty w konstrukcji “przeciekał”, tzn część sygnału z nadajnika pojawiała się na porcie odbiornika, odczulając go. Kolejny element – nadajnik, kwarcowe Storno oddawało do duplexera tylko 5W, po duplexerze zostawało ok 3,5W.
W kolejnych miesiącach wykonany został nowy projekt przemiennika, a niedawna awaria sterownika polegająca na nadawaniu znamiennika bez przerwy, przyspieszyła prace nad nim.
W efekcie powstał zupełnie nowy przemiennik.
Wersja 2.0
Nowa konstrukcja, bazowała na dwóch radiotelefonach marki Motorola GM900. Radio nadawcze pracowało z mocą ok 15W która poprzez cyrkulator magnetyczny Aerial Facilitis dostarczana byla do duplexera. Ten ostatni to sześcioelementowy duplexer pasmowo-zaporowy. Po duplexerze pozostawało ok 9W mocy doprowadzonej do anteny.
Po stronie odbiorczej, sygnał z duplexera dostarczany był do filtru helikalnego SIGMA, w celu odfiltrowania zbędnych śmieci przeszkadzających odbiornikowi. Sygnał z filtru był następnie doprowadzony do niskoszumnego przedwznacniacza LNA zbudowanego na tranzystorze GaS-Fet. Przedwzmacniacz zapewniał kilkanaście dB wzmocnienia, kompensując straty na drodze filtrowania sygnału w duplexerze i filtrze. Wyjście przedwzmacniacza podłączone było bezpośrednio do wejścia odbiornika.
Parametry całego przemiennika, zmierzone profesjonalnym sprzętem firmy Marconi były bardzo dobre. 18 marca przemiennik w najnowszym wydaniu, został zainstalowany na Górze. Konstruktorem przemiennika jest Krzysztof SQ4LWO.
Na początku 2012 roku udało się przenieść przemiennik do pomieszczeń wewnątrz obiektu TP Emitel. Przemiennik SR4DG został umieszczony w szafie. Obecnie pracuje na dwóch antenach – został z nimi połączony ok. 70m przewodu 7/8″ Andrew. Dało to możliwość serwisowania niezależnie od warunków atmosferycznych. Z tego samego systemu antenowego pracują obecnie także przemiennik SR4J i DIGI APRS SR4DOS.
Wersja 3.0
Latem 2012 roku przemiennik został wymieniony na fabryczny MOTOROLA MTR2000. Pracuje z mocą 10W i duplexerem CELWAVE. Fabryczny przemiennik dał gwarancję stabilnej pracy i stałych parametrów. Zarówno w odbiorze jak i nadawaniu niewiele zmieniło się w porównaniu z wcześniejszą konstrukcją.
Wersja 3.5
W grudniu 2013 roku rozbudowano przemiennik o moduł DV / DSTAR. Obecnie przemiennik pracuje w trybie ANALOG / DV. Sygnał cyfrowy doprowadzono do przemiennika przy pomocy modułu DVRPTR v2 LT. Pracę cyfrowej części przemiennika nadzoruje terminal HP T5720 (XPe) wraz z oprogramowanie PC Repeter controller G4KLX i IrcDDBGateway. Internet dostarczany jest przy pomocy połączenia 3G Orange modemem Huawei e3131 i routera D-Link TL-WR1043ND (Gargoyle).
Wersja 4.0
W październiku 2015 roku rozdzielono przemiennik D-STAR od analogowego. SR4DG pozostał tylko przemiennikiem analogowym. Nowy przemiennik D-STAR otrzymał znak SR4UVD.
Wersja 5.0
W listopadzie 2016 zmodernizowano przemiennik do opcji ANALOG/DV. Obecnie przemiennik pracuje na fabrycznym urządzeniu YAESU DR-1XE wraz z modułem WIRES-X HR200. Przemiennik oferuje pełną funkcjonalność systemu FM(ANALOG) jak i sieci FUSION/C4FM wraz z WIRES-X.
Częstotliwość: | TX: 438,8625 MHz RX: 431,2625 MHz |
QTH: | Góra Dylewska EMITEL |
QTH lokator: | JO93XN |
Lokalizacja: | 53,549651 N, 19,940715 E |
Wysokość n.p.m.: | 342 m |
Wysokość nad poziomem gruntu: | 40 m |
Aktywowanie: | CTCSS (67.0 Hz) |
CTCSS nadajnika: | 67.0 Hz |
Moc nadajnika: | 10,0 W |
Opiekunowie i operatorzy przemiennika: | SQ4LWO |
Strona WWW: | sp4.jestok.com |
Uwagi: | Przemiennik: YAESU DR-1XE Moduł WIRES-X: HRI200 Duplexer CELWAVE Antena nadawcza/odbiorcza: COMET GP-9 Moc: 10W Fider: 50m Andrew 7/8″ Przemiennik dwumodowy FM/C4FM FUSION włączony do sieci WIRES-X z pełną funkcjonalnością sieciową. UWAGA: CHWILOWA ZMIANA CZĘSTOTLIWOŚCI (12,5 kHz w górę) ZWIĄZANA Z PROBLEMAMI TECHNICZNYMI. |
Formalności, licencja i współfinansowanie przemiennika: ZO PZK w Olsztynie
Fundatorem przemiennika jest Wojtek SP4WK.
Instalacja w lokalizacji SLR Dylewska Góra Emitel – możliwa, dzięki umowie PZK <> EMITEL
Modyfikacja D-STAR: