Sieć APRS na Warmii i Mazurach – Historia
14 października 2005 oficjalnie uruchomiono w Olsztynie (KO03FS) przekaźnik (DIGI) APRS na 144.800 MHz. SR4NWO zainstalowano w jednym z najwyższych punktów miasta (180 m n.p.m.), na szczycie 11-piętrowego budynku. Antena SR4NWO jest jedną z najwyżej umieszczonych anten amatorskich w Olsztynie.
Przekaźnik pracuje na bazie radiotelefonu MOTOROLA MC MICRO (10W) i kontrolera TNC2 Pyffel. Pracą węzła steruje komputer K62 350MHz z systemem operacyjnym Linux. Obecnie zainstalowane oprogramowanie: obsługa DIGI SR4NWO – DIGI_NED, obsługa IGATE – APRSD. Wszystko podłączone jest do anteny Radmor 3282/8 3x 5/8l. Konstrukcja została przerobiona do pracy w paśmie amatorskim. Obecnie najlepszy rezonans i najniższy SWR ma właśnie na częstotliwości 144.800 MHz. Umieszczono ją na 5 metrowym maszcie, a całość zasilana jest 10-metrowym odcinkiem przewodu koncentrycznego H-500.
Internet na potrzeby IGATE dosyłany jest antenami parabolicznymi na 2.4 GHz. Korzystna lokalizacja, doskonały system antenowy i niezwykle czuły odbiornik zapewniają bezproblemową łączność ze stacjami mobilnymi na terenie miasta Olsztyna, a także całego powiatu. Przekaźnik swoim zasięgiem pokrywa znaczną część trasy krajowej nr 7 Warszawa-Gdańsk na odcinku od Nidzicy do Małdyt, a także trasę numer 16 z Ostródy w kierunku Wielkich Jezior. Tu efektywny zasięg to odcinek Ostróda-Biskupiec. W czasie testów DIGI niemal codziennie odbierał ramki innych przekaźników z Warszawy, Bydgoszczy i Gdańska. Nie jest to jednak zjawisko ciągłe utrudniające nasłuch stacji lokalnych. Ramki APRS przekazywane przez SR4NWO trafiają do APRS-IS za pośrednictwem IGATEa zainstalowanego na tym samym komputerze co SR4NWO. Dodatkowo rolę zapasowego IGATE pełni SR4DON, który jest jednocześnie lokalną stacją METEO. Na port radiowy wysyłane są ramki stacji z okręgu 4.
22 października 2005 uruchomiliśmy w Działdowie (KO03CF) kolejne DIGI. Stacja pracuje pod znakiem SR4NWZ. Również zainstalowana jest w dogodnej lokalizacji. Antena 3×5/8l Radmora umieszczona jest na 28-metrowym maszcie i podłączona do radiotelefonu Sommerkamp TS-147DX (7W). Przekaźnik obsługuje kontroler TNC2 Muel z oprogramowaniem UI-DIGI. SR4NWZ ma bezpośrednie połączenie z Różanem SR5NWR, bez trudu przekazuje także pakiety do SR4NWO w Olsztynie. Jednak warunki terenowe sprawiają, że przekaźnik w Działdowie znacznie lepiej pracuje na zachód, południe i południowy-wschód. Pozostałe kierunki zasłonięte są wysokimi wzniesieniami.
5 listopada 2005 rusza DIGI SR4DOS na Górze Dylewskiej. To najwyższe wzniesienie w północno-wschodniej Polsce – 312 m n.p.m. Dzięki uprzejmości firmy TP Emitel zamontowano urządzenia przekaźnika w Stacji Linii Radiowych na szczycie Góry. Obecnie digi pracuje już ze szczytu 50 metrowej wieży. Zasięg – około 100km dla stacji mobil.
1 grudnia 2005 Pierwsze pakiety nadał przekaźnik w Bogaczewie koło Morąga – SR4NWM. Pokrywa on swoim zasięgiem znaczną część drogi krajowej numer 7 (Warszawa-Gdańsk), a także atrakcyjne turystycznie tereny Mazur Zachodnich. Przekaźnik składa się z kontrolera TNC2 Pyffel, radiotelefonu BOSCH KF161 (6W) i anteny GP 5/8l.
3 grudnia 2005 uruchomiono DIGI APRS w Mrągowie – SR4NWQ. Antenę i urządzenia zainstalowano na szczycie zbiornika wyrównawczego wody pitnej – to jedna z najwyższych lokalizacji w Mrągowie. Radiotelefon BOSCH KF161 (6W) i kontroler TNC2 Pyffel umieszczono we wnętrzu betonowej konstrukcji tuż pod zbiornikiem. Antena BIGSTAR 3×5/8l stanęła na szczycie “grzyba” na 2-metrowym maszcie. W obiekcie pracuje także przemiennik FM 70cm SR4MR.
24 czerwca 2006 Zmodernizowano DIGI SR4DOS. Sprzęt wraz z anteną został przeniesiony z dachu budynku na szczyt niemal 50-metrowego masztu. Pozwoliło to zredukować długość fidera z prawie 50 metrów do 3 metrów. Dodatkowo umieszczenie anteny powyżej otaczających wzniesienie drzew dało zaskakująco dobry efekt. Zasięg DIGI powiekszył się w sposób wyraźny – obecnie wynosi on dla stacji mobil około 100 km. DIGI składa się z kontrolera TNC2D Muel, radiotelefonu MAXON PM-100 i anteny RADMOR 3×5/8l. Antena połączona jest z radiotelefonem 3 metrowym odcinkiem przewodu H-500. Moc nadajnika około 0,5W – w pobliżu pracuje przemiennik FM SR4J. Całość umieszczona została w obudowie przemiennika STORNO, a następnie w metalowej skrzynce przymocowanej do balustrady balkonu na szczycie wieży. W instalacji antenowej zastosowano też filtr, który ma ograniczyć efekty dużego pola elektromagnetycznego, w którym pracuje DIGI. Całość zasilana jest zasilaczem 24V umieszczonym w pomieszczeniu radiolinii, a na górze w skrzynce zastosowano przetwornicę 24V/12V. Zdjęcia z modernizacji SR4DOS.
Wyzwaniem na lato i jesień 2006 jest instalacja kolejnych przekaźników m.in. w okolicach Lidzbarka Warmińskiego i na maszcie TP Emitel (ponad 300m) – w Miłkach koło Giżycka. Chcemy także zmodernizować istniejącą już instalację SR4NWM w Bogaczewie (zmiana anteny i podniesienie jej).
Warmińsko-mazurska sieć APRS powstała dzięki nieocenionej pomocy Andrzeja SP4KA, Krzysztofa SQ4LWO i Marcina SQ4CUC. Wszystkich, na te szaleńcze przedsięwzięcie namówił Tomek SQ4BJA. Całość sprzętu została kupiona za prywatne pieniądze, część ofiarowana przez “sponsorów” – w tym ZOT PZK w Olsztynie. Wielkie podziękowania należą się także Markowi SQ4FAF, który szybkimi decyzjami przyczynił się do błyskawicznego uruchomienia DIGI w Mrągowie. Ryśkowi SQ4LWA za pomoc sprzętową i logistyczną w instalacji przekaźnika w Działdowie.
Nie bez znaczenia jest tu także pomoc Piotra SP2JMR i Jarka SP9SPW, którzy wspierali nas “papierkowo” w staraniach o pozwolenia na instalacje. Digi na Górze Dylewskiej nie mogłoby także pracować bez przychylności kierownictwa i pracowników firmy TP Emitel.