Olsztyńskie przemienniki znowu działają

Po niemal 6 tygodniach olsztyńskie przemienniki znowu pracują (SR4ON, SR4UVN, SR4ONT, SR4NWO). Krótkofalowcy z Olsztyna mogą korzystać zarówno z retransmitera analogowego, jak też z przemienników zapewniających łączność we wszystkich możliwych modulacjach cyfrowych stosowanych obecnie w Polsce (D-STAR, DMR, C4FM).

Przerwa w działaniu była spowodowana koniecznością kompletnego demontażu urządzeń w dotychczasowej lokalizacji (przebudowa budynku) i przeniesieniem instalacji na drugą część bryły. Logistyka wymagała rekonfiguracji urządzeń, rozmontowania potężnej szafy rack, ważącej kilkaset kilogramów, przetransportowania jej przez cały budynek i wciągnięcia linami na wysokość 10 piętra biurowca. Niezależnie prowadzono demontaż instalacji antenowych na dwóch potężnych masztach, a także fiderów 7/8 ” poprowadzonych wzdłuż dachu specjalnymi drabinkami.

Dalsze prace polegały na uzgodnieniu nowej lokalizacji zarówno urządzeń, jak i anten. Dzięki przychylności Dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie udało się wynegocjować możliwość zainstalowania przemienników w pomieszczeniu byłej dźwigowni usytuowanej na dachu budynku. Dało to też możliwość instalacji anten na nadbudówce pomieszczenia. Wymagało jednak ogromnej pracy związanej z instalacją uchwytów, przewiertami pod fidery, poprowadzeniem instalacji elektrycznej, sieciowej, a także odpowiednim zabezpieczeniem poszycia dachu. W kwestii radiowej trzeba było zbudować przemienniki od zera strojąc od nowa filtry eliminujące wzajemne oddziaływanie urządzeń i ew. interferencji z innymi służbami zlokalizowanymi na tym samym obiekcie.

W efekcie prac udało się odtworzyć całą instalację i przywrócić do działania wszystkie przemienniki. Z powodu demontażu wysokich konstrukcji masztowych musieliśmy się zadowolić lokalizacją anten o około 15 metrów niższą od dotychczasowej. Pierwsze obserwacje dowiodły, że nie wpłynęło to jednak w sposób krytyczny na zasięg przemienników.

Poniżej publikujemy galerię z prowadzonych prac, która nawet w ułamku nie oddaje poziomu skomplikowania operacji, a także ogromnych nakładów czasowych i finansowych związanych z demontażem i odbudową instalacji przemiennikowej. Większość wydatków udało się pokryć z Waszych darowizn, które przekazujecie nam poprzez wpłaty na konto lub płatności PayPal (szczegóły po prawej stronie ekranu).

W tym miejscu ogromne podziękowania, które podzielę na etapy prac – wszystkie niesłychanie ważne:

  • demontaż anten i przemienników – przeniesienie szafy: Janusz SP4XQS, Marcin SQ4CCR, Piotr SQ4INP
  • montaż uchwytów antenowych: Andrzej SQ4OJD, Daniel SQ4OLJ, Janusz SP4XQS
  • instalacja anteny, przyłącza elektrycznego, strojenie RF: Krzysztof SQ4LWO, Andrzej SQ4FXY, Piotr SQ4INP, Janusz SP4XQS, Mariusz SQ4IOE, Marcin SP2DM, Tomek SQ4BJA (za gorącą kawę i coś na ząb dziękujemy Mariuszowi SQ4HU)Wszystkim wymienionym powyżej należą się ogromne podziękowania od całego olsztyńskiego środowiska krótkofalarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *