Miłki

przemieniki w Miłkach

Oto w kolejności chronologicznej od końca  co sie wydarzyło w Miłkach:

(13.08.2009)

Przemiennik 2m SR4M zamilkł, przyczyna nieznana, i ruszy ponownie wtedy gdy ktoś się wybierze spradzić co sie stało.

(07.08.2009)

Mateusz SQ4OC oraz Piotr SQ4INC zainstalowali ponownie stary duplekser wraz z przedwzmacniaczem, filtrem helikalnym obcinającym wszystko powyżej 500Mhz,  oraz cyrkulatorem do przemienika 70cm SR4MI.   Niestety przemienik dalej nie pracuje poprawnie, łatwo go otworzyć, ale z ponownym wejściem jest o wiele trudniej.  Ten sam objaw sugeruje inną przyczynę takiego zachowania sie przemiennika. Dalsze modyfikacje niestety nie nastąpią zbyt szybko.

(19.07.2009)

W sobote w trakcie trwania spotkania na G4W miala miejsce kolejna wyprawa do Miłek w celu zainstalowania cyrkulatora do przemiennika 2m. Powodem decyzji instalacji cyrkulatora było powtorzenie sie objawów ciąglego otwarcia przemiennika, które również  występowaly w poprzednim urządzeniu firmy Storno.  Niestety złożony proces strojenia cyrkulatora oraz inne okolicznosci spowodowały że zabrakło czasu, i zostaliśmy zmuszeni do wyłaczenia digi SR4NWU i wykorzystania drugiej anteny do pracy cześci nadawczej przemiennika, i teraz w takiej konfiguracji pracuje przemiennik SR4M

Również SR4MI został wyłączony ze względu na problemy z duplekserem,  ponieważ nowy duplekser nie zapewnia odpowiedniej separacji,  a stary po rozebraniu nierozbieralnej konstrukcji okazal sie w środku zielony.  Po reanimacji bedziemy próbować przywrócić go do życia,  pomiary wykażą niedoskonałości, jeśli sie nie uda, bedziemy szukać nowego, a tymczasem w Miłkach działa tylko przemienik dwójkowy.

(14.07.2009)

W ubiegłym tygodniu (08.07.2009) kolega Krzysztof SQ4LWO, oraz Misiek SQ4FXY odwiedzili obiekt na Miłkach koło Giżycka w celu ponownego uruchomienia przemiennika SR4MI, digi SR4NWU, oraz zestrojenia przemiennika SR4M. Do tego celu posłużył sprzęt pomiarowy, ktorego zbrakło podczas ostatniej wizyty,  co było powodem wyłączenia digi.

W chwili obecnej wszystkie urządzenia pracują poprawnie, i miejmy nadzieję że już tak zostanie. Raporty dla obu przemienników są podobne do tych z przed roku, kiedy to pracowały zupełnie inne urządzenia. Przemiennik 70cm pracuje charakterystyczne – łatwo go otworzyć (1w z Olsztyna) ale już przy otwartym przemienniku trudno na niego wejść co sugeruje niedoskonałośc duplesekra. Wszystkich odbierających przemienniki prosimy o wpisanie raportów w komentarzach na dole strony, co ułatwi nam analizę zasięgu, i przyszłe udoskonalanie pracy urządzeń.

dscfn42005

z bokuz tyłupomiaryfrontfrontdzałania zakończone

7 thoughts on “Miłki”

 1. Hej! i co z tym digi w Gizycku sie dzieje? i Suwalki jakos wcielo na dobre? mam nadzieje ze reszta ok, bo Tomek mowil ze milki 2m cos nie trybia, a Marek faf z kolei mowil ze jest ok.

 2. rozmawialem z Markiem FAF, mowil ze caly czas jest tak samo, malo na wejscie, duzo na podtrzymanie, a z Mragowa nie jest daleko, wiec napewno nie dziala dobrze.
  Za okolo 2,5 miesiaca pojedziemy zmienic konfiguracje anten. kompletujemy sprzet i sliy 🙂

 3. A jak z pracą na 70cm? Nie masz wrażenia, że do samego otwarcie potrzeba mniej mocy niż do utrzymania się na przemienniku? Dziwne byłoby to, że się samo “naprawiło”, ale skoro tak jest to trzymam kciuki, żeby tak pozostało 😉

  Pozdrawiam!
  Mateusz

 4. WItam !!
  W kętrzynie teraz wszystko ok !! Raporty dla przemienników są bardzo dobre !!
  na 2m 59 + 60 dB
  na 70 cm 59 +10 dB

  Antena COMET GP9 na wysokości 4 piętrowego bloku 43 m feeder’a H500

  Pozdrawiam

 5. Oj biedne te nasze Miłki. Jak na razie tylko przemiennik na 2m działa, ale mam nadzieję, że niedługo. Za to ostatnio jest dobra propagacja, zapraszam więc na 70cm na SR4OE, wczoraj uciąłem sobie miłą pogawędkę z Miśkiem sq4fxy, z dobrymi raportami.

  Pozdrawiam!
  sq4oc

 6. a jednak wszystko nie działa poprawnie, czyli przremiennik 2m znowu sam sie wzbudza, potrafi sie otworzyc i trzymac nosna godzinami, i ten sam objaw byl na poprzednim urzadzeniu! czyli pole duzych mocy wokolo masztu daje znac o sobie. bylo nie bylo Krzysiek jutro prawdopodobnie pojedzie na obiekt wrkecic miedzy antene a przemienik dwustopniowy cyrkulator firmy sinclair ktory udalo nam sie zdobyc jakis czas temu, zobaczymy jak bedzie jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *