SR4M, SR4MI, SR4NWU czyli Miłki

Przemienik SR4MI razem z duplekseremW ubiegłym tygodniu odbyła sie misja naprawczo-usprawniająca w Miłkach koło Giżycka. Koledzy SQ4LWO i SQ4BJA pojechali zainstalować szafę na nasze urządzenia, i zamonotwać wszystko w jednym miejscu. Całe przedsiemwzięcie jest częscią planu mającego na celu uporządkowanie i usprawnienie działania całego systemu urządzeń nadawczo-odiorczych w Miłkach.

W ramach tej wizyty wymieniony został również przemienik SR4MI, który przestał działać około rok temu. Poprzednie urządzenie było konstrukcją Krzyśka SQ4LWO opierajacego sie na dwoch Motoroalach GM350?, oraz duplekserze Celwave. Niestety jedna z Motoroli przestała działać, i trzeba było pomyśleć o bardziej niezawodnym rozwiązaniu.

Po dłuższych poszukiwaniach udało sie znaleźć fabryczny przemienik Philips FX5000, fabrycznie nowy zakupiony ze skłdek kolegów. Samo urządzenie przwidziane jest do pracy ciągłej i oferuje dużo możliwości, jednak do zastosowań amatorskich Krzysztof SQ4LWO ‘dokleił’ wlasny sterownik który pracuje równolegle z wbudowanym. Nadażyła sie również okazja Krzysztofowi, i zdobył on fabryczny duplekser na 70cm firmy Aerial Facilities, i zestrojony do częstotliwości SR4MI pojechał na docelową lokalizacje.

Niestety na miejcu okazało sie że duplekser 70cm nie pracuje poprawnie, i niezbędne jest zestrojenie urządzenia na miejscu wraz z docelową instalacją antenową. Jakby tego było mało, przemienik SR4M po przełożeniu do szafy również przestał pracować poprawnie. Tutaj z kolei duplekser 2m w metalowej osłonie szafy zmienił paramerty pracy, i również niezbędne jest zestrojenie. Koledzy nie mieli ze sobą urządzeń pomiarowych, wiec przemienik 70cm SR4MI został narazie wyłączony, do nastepnej misji, a przemienik SR4M został przełaczony do pracy na dwóch antenach. Niestety druga antena przewidziana jest do pracy digi APRS SR4NWU, który to został wyłączony na czas pracy przemienika na dwóch antenach. Jest to rozwiązanie kompromisowe, gdzie jednak priorytet ma przemienik, a przy okazji wizyty kolegi SQ4LWO został naprawiony digi w Mrągowie SR4NWQ,  i bedzie teraz częsciowo pokrywał obszar wyłączonego SR4NWU.

philipsfx5000
przemienik z góry

philipsfx5000_tyl

SRMI duplekser
widok z góry na duplekser Aerial Facilities do przemienika SR4MI

sr4mi_duplekser3

sr4mi_duplekser2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *