UPDATE: Przemienniki na Górze Dylewskiej i w Miłkach już zmodernizowane. Większy zasięg APRS, echolink, D-Star… to nowe usługi dostępne już na kolejnych lokalizacjach. Szczegóły poniżej.
W poniedziałek 18.08 do godziny 15.00 modernizowaliśmy przemienniki analogowe, cyfrowe i APRS na Górze Dylewskiej. Przywrócona została pełna funkcjonalność przemiennika D-STAR SR4DG – wymieniony został modem i router, a także całkowicie zmodernizowane digi APRS. Teraz w torze nadawczym i odbiorczym pracuje radiotelefon Motorolę CM140, a kontrolerem DIGI / IGATE jest WX3in1 plus v.2.0. Dodatkowo SR4DOS dodaje do statusu beacona informację o temperaturze na najwyższym wzniesieniu północno-wschodniej Polski. Oczywiście wszystkie ramki są teraz przekazywane do serwera APRS-IS. Pierwsze testy pokazały, że zasięg SR4DOS znacznie się zwiększył.
Przemiennik VHF SR4J (145.625MHz) został całkowicie zablokowany subtonem CTCSS 67Hz. Zabieg ten pozwoli na wyeliminowanie niepotrzebnych trzasków u stacji słuchających, a także pozwoli stacjom zlokalizowanym na skraju zasięgu SR4J i SR7V (Święty Krzyż) na pracę na dowolnym przemienniku, bez uruchamiania obu na raz. Przemiennik VHF został też podłączony do sieci Echolink (node ID: 957093). Dostępne są wszystkie komendy sterowania DTMF.
Modernizacja SR4DOS była możliwa dzięki dotacji Polskiego Związku Krótkofalowców na modernizację digipeatera APRS – dziękujemy! Warto przypomnieć, że cała infrastruktura przemienników (3 sztuki) na Górze Dylewskiej oraz instalacje antenowe zostały sfinansowane z pieniędzy Polskiego Związku Krótkofalowców. Wszystkie przemienniki oraz licencje są własnością OT PZK w Olsztynie, a instalacja w obiekcie EMitel`a była możliwa dzięki umowie zawartej między PZK, a Emitel.
W piątek 22.08 o 10:00 rozpoczęliśmy prace przyprzemiennikach w Miłkach. Wymienione zostały urządzenia nadawczo-odbiorcze przemienników SR4M i SR4MI. Wysłużone przemienniki Tait i Philips zastąpiły nowoczesne, modułowe konstrukcje Motoroli MTR2000. W czasie prac okazało się, że antena umieszczona na wysokości około 80m n.p.t. jest uszkodzona. To powodowało bardzo słabą słyszalność przemiennika SR4MI. Do czasu wymiany anteny i sprawdzenia fidera przemiennik pracuje z wykorzystaniem duplexera na antenie umieszczonej na wysokości 180m. To wszystko znacznie zwiększyło zasięg tego przemiennika. A dodatkowo jego atrakcyjność poprawił fakt uruchomienia na nim systemu D-STAR – umożliwiającego cyfrową łączność głosową praktycznie z całym światem.
Do przemiennika VHF SR4M został z kolei podłączony moduł Echolink, co daje możliwość zlinkowania przemiennika z innymi pracującymi w tym systemie. Nastąpiła mała zmiana – odbiornik przemiennika SR4M został zablokowany subtonem CTCSS 67Hz – jest on wymagany do pracy przez przemiennik.
Z kolei DIGI APRS zostało wzbogacone o opcję RX IGATE – ułatwiającą dotarcie do serwerów danych o pozycji geograficznej krótkofalowców znajdujących się na Mazurach.
Zakupy do tej modernizacji (komputery, przemienniki, modemy, routery, internet) zostały zrealizowane z pieniędzy prywatnych: SQ4LWO, SQ4INC, SP7BDD/4, SP7LFB/4, SQ7GDD/4 i SQ4BJA.
W przygotowanie sprzętu i instalację zaangażowani byli: Krzysztof SQ4LWO, Karol SP4SKD, Mateusz SQ4OC i Tomek SQ4BJA.
Świetna Robota Panowie to mi się podoba, u nas w Ostrołęce też by można pewną modernizację wykonać hi 🙂
Pozdrawiam Grzegorz.