„Kamienie z nieba” i gwiazdy na Ziemi

 DSC_3713m29 maja odbyła się kolejna, IV Powiatowa Gimnazjada w Gimnazjum Gałczyńskiego w Świętajnie. W zmaganiach edukacyjnych z przedmiotów ścisłych, humanistycznych i językowych oraz w konkurencjach fizycznych i artystycznych sprawdzali się uczniowie z Gimnazjum nr 2 ze Szczytna, Gimnazjum z Lipowca, Gimnazjum ze Spychowa oraz gimnazjum-gospodarz ze Świętajna. Nauczyciele znów stanęli na wysokości zadania, przygotowując ciekawe zadania o różnym stopniu trudności. Na gości czekał słodki poczęstunek i nie mogło zabraknąć polskiej tradycyjnej gorącej grochówki. PZK Olsztyn przygotował dla uczestników Gimnazjady konkurs z krótkofalarstwa , w którym młodzież mogła zawalczyć o teleskop dla swojej szkoły, którą okazało się spychowskie gimnazjum.

Choć młodzi uczestnicy zawsze mogą spodziewać się wielu atrakcji na wiosenno-letnim święcie gimnazjalistów, to i tym razem szkoła w Świętajnie zaskoczyła swoich gości, a to wszystko za sprawą realizowanego tu projektu edukacyjnego ARISS (ang.: Amateur Radio on the International Space Station, sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) realizowanego dzięki światowym agencjom kosmicznym NASA z USA, RKA z Rosji, NCES z Francji, JAXA z Japonii, CSA z Kanady czy europejskiej ESA i współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) oraz organizacjami krótkofalowców.

Między konkurencjami edukacyjnymi wszyscy zainteresowani wszechświatem mogli wziąć udział w projekcji w przenośnym planetarium Astronomicznego Laboratorium Mobilnego zwanego Astrolabium. Na korytarzu szkoły tworzyły się długie kolejki, w których nie mogło zabraknąć młodych eksploratorów z projektu ARISS (świętańscy gimnazjaliści i uczennice z podstawówki) przygotowujących się do bezpośredniej łączności i rozmowy z kosmonautą na międzynarodowej stacji kosmicznej. Po seansie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w ciekawym wykładzie o meteorytach, mogli także obejrzeć skalne ciała niebieskie, rozpoznając i sprawdzając ich właściwości.

PZK Olsztyn przygotował natomiast dla uczestników Gimnazjady konkurs z krótkofalarstwa , w którym młodzież mogła zawalczyć o teleskop dla swojej szkoły, którą okazało się spychowskie gimnazjum.

Wszelkie zmagania młodych naukowców i artystów zostały ocenione i nagrodzone. IV Powiatową Gimnazjadę wygrało gimnazjum ze Świętajna, II miejsce zdobyło gimnazjum ze Szczytna, III miejsce – gimnazjum ze Spychowa. Konkurencję artystyczną Mam Talent wygrał Maciej Marcinkowski ze Szczytna.

Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego pragnie przy okazji gorąco podziękować za pomoc i zaangażowanie w IV Powiatowową Gimnazjadę panu Andrzejowi Korczinowi, prezesowi oddziału PZK w Olsztynie, panom Maciejowi Grzemskiemu i Piotrowi Wychudzkiemu z olsztyńskiego Planetarium oraz panu Wojciechowi Komorkowi z Klubu Łączności PZK SP4YWM.

Tekst: Edyta Szymańska-Baszak

Zdjęcia: Renata Milińska

DSC_3713m DSC_3687m DSC_3600m DSC_3557m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *