SR4J – naprawiony

20131028_102525Udało się przywrócić czułość przemiennika VHF SR4J na Górze Dylewskiej. Przyczyną pogorszenia odbioru było, jak przypuszczaliśmy, uszkodzenie przedwzmacniacza dystrybucyjnego. Powodem była prawdopodobnie jedna z lipcowych burz. Niestety, przedwzmacniacz nie był jedynym elementem, który ucierpiał.

W poniedziałek 28.10.13 około 10:00 dotarliśmy do obiektu SLR Dylewska Góra, w którym zlokalizowane są przemienniki SR4J, SR4DG, SR4DOS. Pierwotnie planowaliśmy wymianę urządzeń przemiennika VHF na zestaw pracujący obecnie na SR4O w Olsztynie. Wymagałoby to zamiany par częstotliwości między oboma przemiennikami.

Przemiennik SR4O - gotowy do testówJednak jak pokazały nasze testy, filtry duplxowe, które doskonale radzą sobie w “normalnych” warunkach, tu poległy w starciu z ogromnym polem w.cz. Przemiennik choć słyszalny był znacznie lepiej, nie zapewniał odpowiedniego komfortu pracy. Na tło stacji nanosił się nieprzyjemny gwizd, a czułość odbiornika była znacznie gorsza niż poprzedniego przemiennika.

Po kilku godzinach prób, powróciliśmy do poprzedniej konfiguracji, jednak pozbyliśmy się uszkodzonego przedwzmacniacza, który stał się tłumikiem. Po tej modernizacji przemiennik SR4J odzyskał czułość i pozostał na dotychczasowej częstotliwości 145.625 MHz (wejście -600kHz).

Filtry duplexowe SR4JNiestety, podczas przeglądu pozostałych urządzeń okazało się, że prawdopodobnie od wyładowania uszkodzony został modem TNC w digipeaterze APRS SR4DOS. Urządzenie musieliśmy zdemontować i zabrać do Olsztyna. Przy kolejnej wizycie powróci na obiekt (miejmy nadzieję, że jeszcze w listopadzie).

Dodatkowo wykonaliśmy testy jakości sygnału operatorów GSM, które pomogą dobrać dostawcę linku TCPIP na potrzeby DSTAR. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejna nasza wizyta przyniesie uruchomienie przemiennika DSTAR na Górze Dylewskiej.

Dzisiejsze prace modernizacyjne wykonywała grupa: Marcin SQ4CUC, Tomek SQ4BJA. Konsultacje via Skype: Krzysztof SQ4LWO i Piotr SQ4INC.  Za pomoc w testach dziękujemy kolegom obecnym na przemiennikach: Henryk SP4SHL, Marian SQ4CUM, Andrzej SQ4FXY, a także pozostałym, których znaków nie pamiętam.

SQ4CUC przy przemiennikach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *