Czy można uruchomić w pełni funkcjonalny przemiennik D-STAR w lokalizacji, w której nie mamy dostępu do internetu i w dodatku nie wydać na to fortuny? Można! Sposób publikujemy poniżej. Podobna konfiguracja wkrótce ruszy na jednej z lokalizacji w SP4.
Aby ruszyć z budową trzeba zgromadzić:
– funkcjonujący przemiennik FM lub radiotelefon z opcją PACKET 9600 (tu FT7800) – jeśli uruchamiamy hotspot`a
– komputer z zainstalowanym systemem WINDOWS (ew. LINUX)
– zewnętrzną kartę muzyczną (cena ok 10 zł)
– adapter USB<>RS232 (o ile nie mamy wolnych portów COM standardowo w komputerze)
– hub USB (jeśli nie mamy wolnych przynajmniej 3 portów)
– modem 3G (tu HUAWEI 3131) – lista zgodnych modemów: TU
– kartę SIM do darmowego internetu AERO2 (szczegóły na Aero2.pl)
Jakie mamy ograniczenia?
Największe, to obostrzenia darmowego internetu AERO2: połączenie zrywane jest co 60 minut, adres IP jest zmienny, a porty TCP/IP wejściowe są zablokowane. W dodatku prędkość 512kb/s (wystarcza do DSTAR).
W normalnych warunkach w tym momencie powinniśmy się poddać, ale można zastosować pewien trick. Z ratunkiem przychodzi nam VPN. Możemy zbudować tunel inicjowany z naszego AERO2 do jakiegoś serwera, by ten dał nam nowy publiczny adres, którym będziemy się posługiwali. Konfigurację tę pominę, bo poświęcone są jej inne opisy. Dodam, że usługę VPN oferują firmy komercyjne, a także “życzliwi” znajomi, którzy mogą Was poratować adresem IP. W ostateczności można uruchomić taki serwer w domu (jeśli mamy publiczne IP – np. Multimedia, Vectra, UPC).
Budujemy
Do komputera najpierw podłączamy modem 3G. Przy modelu E3131 (np. oferowanym w Play za ok. 100 zł) instaluje się on jako karta sieciowa. Oczywiście trzeba ręcznie skonfigurować połączenie z AERO2. Warto też zastosować modyfikację dotyczącą pasm pracy opisaną na tej stronie. (radzę zostawić modem w trybie HiLINK – wyłączenie go, polecam za to w linuxie)
Jeśli już mamy połączenie z internetem przy pomocy Aero2, konfigurujemy połączenie VPN do serwera, który da nam publiczny IP z otwartymi portami. Wyłączamy automatyczne wznawianie połączenia. Zajmie się tym darmowy program AUTO CONNECT do pobrania z tej strony. Konfiguracja według opisu, parametry reconnect można ustawić na nieco bardziej agresywne.
Podsumujmy: mamy już komputer podłączony darmowym łączem 3G AERO2 do internetu. Przy pomocy VPN komputer pracuje ze “stałym” adresem IP z otwartymi wszystkimi portami. I w dodatku w razie zerwania łącza (Aero2 rozłącza po 60 minutach), połączenie jest natychmiast wznawiane, a tunel VPN natychmiast odbudowywany.
D-STAR na start
Teraz podłączamy do komputera zewnętrzną kartę USB (najlepiej taką, jak na zdjęciach poniżej) i adapter USB<>RS232. W komputerze powinniśmy mieć już kartę muzyczną USB i port COM1 (lub inny dowolny).
Pobieramy i instalujemy oprogramowanie PCREPEATER i IRCDDBGateway. Szczegóły instalacji i konfiguracji DSTAR dla kart dźwiękowych w doskonałym OPISIE Artura SP5QWK. Instrukcja jest na tyle jasna, że ten fragment mogę pominąć. UWAGA: warto przy konfiguracji IrcDDBGateway zwrócić uwagę na pole Local IP – i wpisać tam adres IP, przydzielany przez tunel VPN.
No i tu teoretycznie opis powinien się kończyć, bo osiągnęliśmy cel – mamy przemiennik (hotspot) z pełną funkcjonalnością sieci DSTAR.
Ale w czasie testów stabilniejsza okazała się nieco inna konfiguracja:
Na komputerze sterującym przemiennikiem zostawiamy jedynie oprogramowanie Sound Card Repeater, a aplikację IrcDDBGateway przenosimy na komputer z szybkim dostępem do internetu (najlepiej, jeśli będzie to serwer, z którym tworzymy tunel VPN).
Co to nam daje? Po zerwaniu połączenia (co 60 minut) tracimy tylko na kilkanaście sekund połączenie z naszym IrcDDB Gateway`em. Normalnie program zerwałby połączenie do reflektora, rozłączył podpięte przemienniki itd. Dodatkowo stacje przyłączające się do nas, nie obciążają słabiutkiego łącza Aero2. Ruch ogranicza się jedynie do transmisji tego, co idzie via radio. Rozdzielenie programów Sound Card Repeater i IrcDDBGateway wymaga wpisania odpowiednich adresów IP w polach Local IP i Gateway Address w obu programach.
Czy to stabilne i komfortowe rozwiązanie? Nie! Zrywanie połączenia raz na godzinę, zapewne popsuje komfort rozmowy (jeśli akurat będzie prowadzona), niestabilne łącze może czasami generować efekt digitalizacji głosu. To minusy. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że to wszystko za darmo, a w lokalizacji nie ma alternatywnego połączenia do internetu, to takie rozwiązanie wydaje się być wprost idealne. Software? Windows mimo niepochlebnych opinii, gdy się go nie rusza, pracuje miesiącami. Także najnowsze wersje aplikacji DSTAR nie stwarzają większych niespodzianek. Ale mimo wszystko warto zabezpieczyć się jakimś zdalnym pulpitem. Zbędnych podróży oszczędzi zapewne również zdalny reseter GSM.
Życzę powodzenia w konstruowaniu. Ewentualne pytania: sq4bja(małpa)jestok.com
Tomek SQ4BJA
Na zdjęciach działający hotspot według powyższego opisu:
Tomku wspaniały pomysł wykorzystania Aero2.