POSŁUCHAJ POGODY – SR4DON WX

W Olsztynie ruszyła pierwsza w województwie warmińsko-mazurskim stacja pogodowa nadająca non stop, przez 24 godziny na dobę dane pogodowe dotyczące powiatu olsztyńskiego. Raportów METEO można słychać co 10 minut na częstotliwości 144.950 MHz.

Dane na bieżąco pobierane są z profesjonalnych serwisów pogodowych Worldweatheronline, Yahoo, IMGW. W raportach są dane dotyczące m.in. aktualnej temperatury, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru, zjawisk meteorologicznych i zachmurzenia. Nadawane są też prognozy na 5 godzin i na dobę. Dodatkowo raporty zostaną lada dzień poszerzone o poziom wód w największych rzekach – w razie przekroczenia stanów alarmowych ten raport także automatycznie będzie włączony do każdej transmisji. Podobnie w przypadku ostrzeżeń o zjawiskach niebezpiecznych – silny wiatr, intensywne opady. Takie komunikaty na bieżąco będą także przekazywane w eter.

System pogodowy SR4DON pracuje całkowicie automatycznie w oparciu o skrypty SQ6JNX – SR0WX. Dane wysyłane są “głosowo” na częstotliwości 144.950 MHz co 15 minut (np. 10:00, 10:15, 10:30, 10:45). Zasięg stacji o w przypadku radiotelefonów przenośnych to cały teren Olsztyna. Ze stacji bazowych komunikatów pogodowych można słuchać z odległości kilkudziesięciu kilometrów.

Stacja pogodowa należy do ZO PZK w Olsztynie, a wykorzystuje pomieszczenia i infrastrukturę Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.

Serwery SR4DON

8 thoughts on “POSŁUCHAJ POGODY – SR4DON WX”

 1. Działa. Ale zupełnie nie wiem, po co Ci w Mławie informacje pogodowe z Olsztyna? Dane dotyczą powiatu olsztyńskiego i taki też zasięg jest wystarczający. Poza tym Mława leży w niekorzystnym miejscu względem Olsztyna. Popatrz na mapę. Telewizję też z Olsztyna odbierasz?

 2. Niestety, jak słychać w źródle (worldweatheronline) czasami myli się. Niestety, na inne, komercyjne z lepszą sprawdzalnością nie stać nas.

 3. Jako były uczeń tej szkoły bardzo się cieszę z powstania SR4DON. Szkołę skończyłem 6 lat temu i w tamtym okresie nikogo nie ciągnęło do radia 🙂

  Nagrałem również film podczas pobytu w stolicy SP4 https://youtu.be/Z4JnLZRk3qk

  Pozdrawiam

 4. Super sprawa choć to nie jest mój teren ale w odległości ok.100km od Olsztyna również można posłuchać co się dzieje w pogodzie. Pozdrawiam 73

 5. Super sprawa i akurat w okolicy Ostródy pogoda ma znaczenie w moim tropieniu nietoperków. Dzięki i pozdrawiam
  Wiesław SQ5ABG

 6. Dobre to, w Ostródzie słychać bardzo dobrze. Gratuluję pomysłu i wykonania !

 7. Dobry pomysł popieram,może uda się i na wielkie jeziora Mazurskie taką stacje pogodową zainstalować.
  Pozdrawiam sq4faf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *