Lepszy zasięg, większa czułość, naprawione przemienniki – to krótkie podsumowanie ostatnich prac w dniach 6-7 lutego 2025 na Górze Dylewskiej i w Miłkach. W czasie tych dwóch intensywnych dni udało się wiele zrobić, ale nie wszystko – część prac nie przyniosła oczekiwanego efektu. O tym, co działa lepiej, a co gorzej w krótkim podsumowaniu poniżej. Przypominamy, że możecie wesprzeć nas w budowie i konserwacji przemienników przekazując nawet symboliczną darowiznę.
Dylewska Góra:
Przestrojono część filtrów w torze nadawczym i odbiorczym przemienników 2m i 70cm. Pozwoliło to osiągnąć znacznie lepszą czułość i podnieść siłę sygnału nadawanego przemiennika analogowego FM-LINK SR4DGT. Niestety, pozostałe przemienniki cyfrowe nadają ze znacznie mniejszą mocą. Podejrzewamy, że winna jest tu antena nadawcza, której wymiana, ze względu na warunki pogodowe, nie była możliwa. Ze względu na ograniczony czas prac nie zdążyliśmy też dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów. Zostawiamy to na wiosnę.
Dodatkowo udało się zmodernizować łącze internetowe, co znacząco podniosło stabilność – router wyniesiono poza wnętrze budynku. Nadal korzystamy tam z linku LTE – inne możliwości nie są obecnie dostępne. Koszty funkcjonowania łącza ponosimy z Waszych dobrowolnych datków.
Poza głównymi pracami udało się także wykonać część prac antenowych w instalacjach zlokalizowanych poza wieżą.
Miłki:
Tu przede wszystkim udało się przywrócić do działania przemiennik FUSION SR4MIT, który od wielu miesięcy nie funkcjonował – kolejny raz spaliła się końcówka mocy (wada tych przemienników). W warunkach polowych udało się ją z sukcesem wymienić.
Dodatkowo przebudowano układ urządzeń w naszych szafach rack, wykonano instalację anteny GPS do synchronizacji przemienników oraz wymieniono instalację ethernet i modem LTE – podobnie jak na Górze Dylewskiej wyniesiono modem poza wnętrze budynku, co znacznie poprawiło jakość sygnału. Nadal korzystamy tam z komercyjnego łącza LTE utrzymywanego z Waszych dobrowolnych datków.
Mimo wielu prób nie udało się przywrócić działania sterownika przemiennika SR4D – konieczna będzie budowa nowego. Przemiennik pracuje w trybie lokalnym, nie nadaje roger-beep po zakończeniu relacji, brak możliwości korzystania z Echolink.
Tu należą się ogromne podziękowania ludziom, którzy poświęcili swój czas, urlop, pieniądze na wykonanie powyższych zadań:
Dylewska Góra: Krzysztof SQ4LWO, Janusz SP4XQS, Mariusz SQ4HU, Tomek SQ4BJA
Miłki: Krzysztof SQ4LWO, Janusz SP4XQS, Piotr SQ4INC, Arek SQ4GXI, Tomek SP4TVN, Adam SP4TKB, Tomek SQ4BJA