MIŁKI – jest sukces – przemienniki nie działają

   Zgodnie z zapowiedziami 18-19 października 2019 przeprowadziliśmy jedną z największych operacji logistycznych polegającą na wymianie fidera antenowego na przemiennikach w Miłkach (Mazury). Trudność polegała przede wszystkim na wysokości instalacji (210m n.p.t.) i masie przewodu, który wraz ze szpulą ważył niemal 400kg. Zgodnie z planem udało się w ciągu 2-dniowej operacji umieścić fider na planowanej wysokości, przenieść tam także antenę wraz z uchwytem. Wielkość robót, mała liczba osób chętnych do pomocy, a także szybko zapadająca noc nie pozwoliły ukończyć prac, przez co włączenie przemienników nie było możliwe. Szczegóły i galeria prac poniżej…

Plany były bardzo ambitne. Musieliśmy usunąć stary, uszkodzony fider, umieścić nowy, przenieść masywny uchwyt antenowy wraz z anteną i wszystko przeprowadzić 210m nad ziemią. Dodatkowym utrudnieniem był rozmiar i masa przewodu: średnica 1 1/4″ – masa “szpulki” ok. 400 kg. Fider udało się pozyskać od Kolegów z SP3 (wielkie dzięki Jarku SP3QFS). Dzięki doskonale zgranej ekipie udało się już pierwszego dnia dotrzeć na wysokość 120m. Drugiego dnia także wszystko szło doskonale, jednak praca na tak dużej wysokości, zmęczenie, a także konieczność operowania poza drabiną i galeriami spoczynkowymi spowodowała konieczność przerwania prac. Do szczęśliwego uruchomienia pozostało jedynie podłączenie 14,5m jumpera łączącego fider z anteną. Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć. Wszystkim nam zależy, by stało się to jak najszybciej, jednak ta końcówka to robota dla prawdziwych twardzieli, więc listę “śmiałków” mamy bardzo ograniczoną.

W związku z przerwaniem prac, wszystkie przemienniki w Miłkach zostały wyłączone – brak połączenia z anteną – i do czasu ukończenia prac ich uruchomienie nie będzie możliwe (wszystkie pracują z modernizowanego systemu antenowego).

Warto w tym miejscu podkreślić, jak dużo osób zaangażowało się w zorganizowanie i wykonanie prac: z Londynu przyjechali specjalnie: Krzysztof SQ4LWO i Piotr SQ4INC, spod Wrocławia Przemek SQ6ODL, z Warszawy: Paweł SQ5BLK i Tomek SQ4BJA, z Olsztyna Marcin SQ4CCR, z Giżycka i okolic: Tomek SP4TVN, Adam SP4TKB, Leszek SP4EKT, z Orzysza Wojtek SQ4PAP.

Szczególne podziękowania należą się za najwyższej jakości prace na wysokości: SQ4LWO, SQ6ODL, SQ4CCR, SQ4INC, SQ5BLK.

Jak widać powyżej w operację zaangażowała się spora grupa krótkofalowców, ale tak duże przedsięwzięcie wymagało znacznie większej liczby rąk do pracy – choćby okolicznych krótkofalowców. Oczywiście, każdy miał w tych dniach swoje powody, ale wstyd i niesmak pozostał… szczególnie przed Kolegami z innych okręgów.

Warto tu podkreślić, że cała operacja została przeprowadzona z pieniędzy prywatnych osób w niej uczestniczących. Składały się na to m.in. koszty dojazdu, wynajęcia noclegu, zakupu elementów instalacyjnych i zabezpieczających niezbędnych do wykonania operacji, zakupu gniazd, złączy, przejściówek oraz transportu potężnej szpuli fidera z drugiego końca Polski. To wszystko tysiące złotych, nie licząc pracy włożonej w tę instalację oraz urlopu, który każdy z uczestników musiał wykorzystać, chcąc przyjechać do Miłek. Nikt nie oczekuje tu na wielkie DZIĘKUJĘ. Ludzie robią to z pasji, z chęci zrobienia czegoś dla innych… bo znaczna część tych osób nie pozostaje w zasięgu przemiennika w Miłkach.

Dlatego jeśli czytając tę relację uważasz, że to w sumie fajna sprawa, że ktoś robi coś dla innych, kliknij po prawej stronie i wyślij grosz, który pomoże pokryć koszty prac już wykonanych, a także tych, których wykonanie pozwoli uruchomić przemienniki w Miłkach z o wiele większym zasięgiem. Tym, którzy już wpłacili BARDZO DZIĘKUJEMY!!!

Zanim obejrzysz galerię poniżej, wiedz, że z obiektu nadawczego w Miłkach – w samym sercu Mazur – pracują przemienniki SR4D (analog), SR4MI (FM-Link), SR4UVM (D-STAR), SR4MIT (FUSION), SR4MID (DMR), SR4NWU (APRS). To urządzenia profesjonalne, pozwalające na łączność w niemal każdym systemie analogowym i cyfrowym i to w odległości przekraczającej 100km od przemienników. Instalacja na maszcie w Miłkach jest możliwa dzięki umowie zawartej pomiędzy Spółką EMITEL a Polskim Związkiem Krótkofalowców. Właścicielem wszystkich licencji przemienników jest Olsztyński Oddział PZK.

 

3 thoughts on “MIŁKI – jest sukces – przemienniki nie działają”

  1. Chylę czoła przed Kolegami!
    Cieszy, że jest taka chęć do pracy dla innych.
    Coraz to rzadszy objaw, stąd też wart uznania!
    Henryk, HF4C

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *