MIŁKI – szereg udanych modernizacji

Spieszymy poinformować, że przemienniki w Miłkach są już w komplecie. Udało się zainstalować naprawiony przemiennik Yaesu Fusion WIRES-X SR4MIT. Fabryczne urządzenie DR-1X uległo tajemniczemu uszkodzeniu (stopień mocy), którego naprawa kosztowała 460 zł. Dzięki kolegom: SP4SHL, SQ4FAE, SQ4MUI, SP4XKA, SQ4LWO i SQ4BJA udało się sfinansować serwis i przemiennik szczęśliwie wrócił już na miejsce.

Dodatkowo uruchomiony został nadajnik digipeatera APRS SR4NWU. Teraz stacja nie tylko odbiera i przekazuje do serwera ramki APRS, ale także nadaje je lokalnie, co daje pełną możliwość wykorzystania sieci. Przekaźnik pracuje z dwóch odrębnych radiotelefonów podłączonych do dwóch anten (odbiorcza 180m n.p.t., nadawcza 45m n.p.t.). Digi APRS obsługiwane jest przy pomocy programu APRX połączonego z modemem programowym DireWolf.

Udało się także wykonać niezbędną modernizację toru m.cz. przemiennika VHF SR4D. Teraz dźwięk retransmitowanych stacji jest znacznie czytelniejszy, nie pojawia się także opóźnienie (echo) występujące wcześniej. Zachowano funkcjonalność Echolink. Poprawiono także detekcję subtonu CTCSS. Przypominam, praca przez przemiennik jest możliwa tylko po podaniu subtonu 67Hz.

W dzisiejszych pracach udział brali: Krzysztof SQ4FAE i Tomek SQ4BJA.

Przypominam, że przemienniki w Miłkach pokrywają swoim zasięgiem niemal całe Wielkie Jeziora Mazurskie. Dzięki doskonałej lokalizacji użyczonej nam przez Emitel, możemy wykorzystywać na tym terenie wszystkie stosowane w krótkofalarstwie systemy analogowe i cyfrowe: APRS, DMR, FUSION, D-STAR, a także połączony z przemiennikiem analogowym SR4D system Echolink.

Właścicielem przemienników jest olsztyński oddział Polskiego Związku Krótkofalowców, a opiekunami są SQ4LWO, SQ4FXY i SQ4BJA. Wszystkim dziękujemy za wpłaty środków na nasze konto, dzięki czemu możemy utrzymywać przekaźniki w lokalizacjach Olsztyn (2 lokalizacje), Dylewska Góra i Miłki.

Jeśli uważasz, że stać Cię, dorzuć nawet symboliczny grosz. Jak przelać pieniądze? Szczegóły w prawej części strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *