Przemiennik w Miłkach – modyfikacje

przemieniki w Miłkach

W ostatnich dniach, przemiennik 2m w Mikach przeszedł kilka modyfikacji. Został zainstalowany moduł CTCSS-u, który dodaje kilka funkcjonalności. W dalszym ciągu przemiennik można uruchamiać tonem 1750Hz oraz gwiazdką w DTMF-ie. Dodatkowe opcje możliwe po modyfikacji to:

  • uruchamianie przemiennika nośną z subtonem CTCSS 67Hz
  • załączanie nadajnika bezpośrednio, odebranym CTCSS-em (nie trzeba czekać aż przemiennkik potwierdzi w CW uruchomienie, można wcisnąć ptt i od razu nadawać)
  • nadawanie przez przemiennik subtonu CTCSS 67Hz – wyłącznie w czasie obecności stacji na przemienniku (bez znaczenia czy stacja wchodzi na przemiennik z subtonem czy bez, nadajnik będzie podawał CTCSS)

Ostatnia opcja będzie szczególnie przydatna dla osób mających dosyć przemiennikowych “pstrykaczy”, uruchamiających przemiennik bez konkretnego powodu. Jeśli zablokujemy odbiornik w naszym radiu na CTCSS, będziemy w nim słyszeć przemiennik wyłącznie kiedy pojawi się na nim stacja, znamienniki ani końcowy roger beep nie będą słyszalne, ponieważ są nadawane z niewielkim opóźnieniem, w trakcie którego nadawany CTCSS zdąży się wyłączyć, a w efekcie wyciszyć nasze radio.

Wszelkie informacje na temat działania systemu, jak również całego przemiennika, będą bardzo przydatne i pozwolą na kolejne modyfikacje w celu usprawnienia stacji w Miłkach.

plytka CTCSS Philips FX5000Kontroler przemiennika Philips FX5000 i płytka CTCSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *