Po kilku ostatnich wiadomościach o awariach naszych urządzeń mamy przyjemność zakomunikować o powstaniu zupełnie nowego przemiennika w Dąbrowie Białostrockiej. Ojcem przemienika jest kolega Wojtek SP4OLQ. Przemienik powstał pod koniec 2009, a licencja została przynzana 28.12.2009. Urządzenie jest skonstruowane na dwóch Motorolach MC micro, moc wyjsciowa nadajnika to 8W, antena Diamond X300N o zysku 9dB na cztero-metrowym maszcie połączona 15m odcinkiem fidera H1000 Podstawa masztu jest na 170n.p.m. QTH lokator KO13QP. Docelowo maszt ma jeszcze podrosnąć o 5m. Przemiennik ten jest też podłączony od ubiegłego czwatku do systemu Echolink, numer noda 505431.
Przemienik uruchamiany jest nosną i pracuje na czestotliwości 438.700MHz.
Kilka zdjęć z prac konstruktorskich nad przemiennikiem nadesłanych przez Wojtka SP4OLQ prezentujemy poniżej.
Wygląda na to, że odpowiada za logikę przemiennika – pozostałe płytki to “gadaczka”. Ale to przypuszczenia. Może wypowiedzą się budowniczowie przemiennika.
Pięknie wykonany przemiennik. Mam pytanie: czemu ma służyć PLC Logo! Siemensa??
Gratuluję nowego przemiennika. Zgadzam się z kolegą LWO. Nowe przemienniki uruchamiane nośną to chyba jakiś żart… szczególnie w tym paśmie. Życzę długiej skutecznej bezproblemowej pracy waszego nowego przemiennika.
pozdrawiam vy73
W tych czasach przemiennik uruchamiany nośną? I to jeszcze na 70cm?
W ostatnich latach przybywa nam przemienników w tym paśmie. Jeśli nie zadbamy o ich parametry techniczne na początku, za jakiś czas zrobi się w eterze niezły bałagan. Szczególnie przy podwyższonych warunkach. Należy też wspomnieć zalecenia koordynatora przemienników analogowych, aby każdy nowo budowany przemiennik był uruchamiany przynajmniej tonem 1750Hz. W przypadku pasma 70cm, chyba każde współczesne radio, posiada ctcss, dlatego osobiście jestem za budową przemienników w tym paśmie uruchamianych wyłącznie tonem ctcss.
W razie problemów, chętnie posłużę pomocą konstruktorowi tego przemiennika.