Nowość od ICOM`a ID-4100D

Icom zapowiedział nowy model przewoźnego radiotelefonu ID-4100D. To kolejny japoński przewoźny transciver analogowo-cyfrowy VHF/UHF wyposażony w standard D-STAR. Na pierwszy rzut oka model ID-4100D wydaje się być następcą znanego i niesłychanie popularnego modelu ID-880.  Jakie nowości umieścił w nim ICOM, kiedy pojawi się w sprzedaży i ile może kosztować?

Jak zapowiada japoński potentat ID-4100D będzie pierwszym radiem mobilnym wyposażonym w tryb terminala (D-STAR hotspot). Po podłączeniu radiotelefonu do internetu stanie się bramką D-STAR dla innych radiotelefonów cyfrowych. Dotychczas taką funkcję zaimplementowano w przenośnym Icom ID-51plus2.

ICOM podkreśla, że w nowym radiotelefonie przebudowano menu ekranowe. W interfejsie postawiono na funkcjonalność i przejrzystość.  Ma w tym pomóc nowy, graficzny wyświetlacz, który, jak podkreśla producent, pozwoli wyświetlać czytelnie nawet chińską czcionkę. Nie zabraknie także znanej z innych modeli funkcji DR, pozwalającej na wybór odpowiedniego, najbliższego przemiennika D-STAR. Dodatkowe funkcjonalności to współpraca z mapami, D-PRS, przesyłanie wiadomości i obrazów.

ID-4100D wyposażony został w Bluetooth w wersji 4 (współpraca z zestawem głośnomówiącym) i odbiornik GPS i standardowo slot na kart microSD. Odłączany panel i smukła obudowa radia mają jaszcze bardziej ułatwić montaż w samochodzie. Niestety, ICOM nie zdradza, czy opublikowany na pierwszym zdjęciu mikrofon będzie standardowym. W porównaniu z ID-880 to krok w tył, bo mikrofon bez klawiatury numerycznej umożliwiającej dostęp do wielu funkcji utrudni korzystanie z radiotelefonu w samochodzie.

Premiera ID-4100D planowana jest na 15 marca 2017, a sugerowana cena w przeliczeniu na PLN to około 2000 zł za wersję 20W i 2100 zł za wersję 50W.

Porównanie ID-4100D vs ID-880

Przypominamy, że z systemu D-STAR można korzystać na terenie niemal całego województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg zapewniają przemienniki SR4UVN w Olsztynie, SR4UVM w Miłkach, SR4UVD na Górze Dylewskiej, SR4KT w Kętrzynie i SR4MR w Mrągowie.

Informacja za icom.co.jp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *