DMR – Regionalna grupa rozmowna w SP4

W związku z rosnącym zainteresowaniem amatorską siecią DMR na naszych trzech przemiennikach w Olsztynie, Miłkach i na Dylewskiej Górze utworzona została regionalna statyczna grupa rozmowna o numerze 26041 na TS2 (szczelina czasowa 2). Korzystając z tej grupy mamy pewność, że nasz głos będzie transmitowany równocześnie na wszystkich przemiennikach DMR w województwie warmińsko-mazurkim (SR4ONT, SR4MID, SR4DGD). Z grupą można się też połączyć czasowo z każdego przemiennika DMR na świecie.

Jednocześnie przypominamy, że grupa ogólnopolska TG260 na TS1 nie powinna służyć do lokalnych rozmów. Możemy ją traktować jako kanał wywoławczy, a dalszą łączność prowadzić w węższym gronie lub poprzez wywołanie prywatne. W obrębie jednego przemiennika obowiązuje łączność na grupie 9 na TS2. 

Wszystkim użytkownikom systemu DMR polecamy lekturę strony SP-DMR, na której jest wiele praktycznych rad i przykładów konfiguracji radiotelefonów. Są tam także zebrane dobre praktyki operatorski w systemie komunikacji DMR.

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najprężniej rozwijających się radiowo regionów w Polsce. Od kilku miesięcy mieszkańcy całego regionu mogą korzystać ze wszystkich systemów amatorskiej, cyfrowej łączności UHF (D-STAR, FUSION, DMR). Cały teren województwa pokryty jest także siecią przemienników analogowych FM VHF i UHF, a także systemem ogólnopolskiej łączności FM-LINK.  Równolegle zbudowana została sieć przekaźników systemu APRS, pozwalająca na zlokalizowanie stacji mobilnych w każdej części regionu.
Właścicielami wszystkich pozwoleń jest Olsztyński Oddział Polskiego Związku Krótkofalowców (OT21), a większość przemienników zostało zlokalizowanych w obiektach nadawczych Emitel`a (Miłki, Dylewska Góra), na podstawie porozumienia z Polskim Związkiem Krótkofalowców. Olsztyńskie przemienniki zainstalowane są  w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – także na podstawie porozumienia pomiędzy Dyrektorem WSSE, a Prezesem ZO PZK w Olsztynie.

Inicjatorem, fundatorem i konstruktorem większości przemienników jest Krzysztof SQ4LWO przy wsparciu znacznej części Teamu SP4 i jak zawsze niezawodnego ZO PZK w Olsztynie.

4 thoughts on “DMR – Regionalna grupa rozmowna w SP4”

 1. Brak jest połączenia na grupie 2604 Dylewskiej Góry pozostałymi przemiennikami.

 2. Czarku, to prawda. Jednak wynika to bardziej ze złego filtrowania po stronie servera, więc powinno mieć charakter chwilowy. W praktyce rozmowa na 2604 powinna blokować TS1 tylko w przemiennikach w okręgu 4. i we wszystkich, które zasubskrybują tę grupę. Grupa 26041 jest przypisana do TS2 tylko w przemiennikach SR4ONT, SR4MID i SR4DGD (przynajmniej do tych ja dodałem) i na tych powoduje zajęcie TS2.
  Tomek SQ4BJA/5

 3. Należy zwrócić uwagę, że grupa 2604 od niedawna, jest na stałe przypisana do TS1.
  Tak samo jak na przemiennikach w innych okręgach 260X służy wyłącznie do wywoływania na przemiennikach w danym okręgu. Nie powinno rozmawiać się na grupie 2604 – TS2 bo automatycznie z likowana zostaje z 2604 na TS1 i blokuje się TS1 na wszystkich przemiennikach w SP4, przez co jest problem z grupą 260.
  Po wywołaniu na 2604 TS1 powinno się przejść i rozmawiać na 26041 TS2.
  Jeżeli się mylę proszę o sprostowanie.

  Pozdrawiam
  Konrad (Czarek)
  SP4XKB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *