Modernizacja SR4OE

Witam!

W miesiącu lutym planowana jest modernizacja przemiennika SR4OE w Olecku, w związku z awarią aktualnie pracującej końcówki mocy. Jak powiadomił mnie Czarek SP4XKB, zmieniony zostanie sterownik przemiennika na fabryczny, co pozwoli na otwieranie przemiennika tonem 1750 Hz i DTMF, dodatkowo przemiennik przedstawiał się będzie głosem.
Przybędzie także mozliwość zdalnej konfiguracji przemiennika. Wymieniony będzie wzmacniacz mocy, fabrycznie strojony na 70 cm (motorola) wraz z cylkulatorem i filtrem. Wzmacniacz o maksymalnej mocy 50W będzie pracował docelowo mocą 10W, zapas mocy pozwoli na jego bezawaryjną pracę. W związku z pracami modernizacyjnymi przemiennik zostanie wyłączony na okres tygodnia.

17 thoughts on “Modernizacja SR4OE”

 1. A widzisz, czyli wiesz wiecej niz ja 🙂 jesli tak sprawa wyglada, to dobrze.

 2. tak rozmawiałem na ten temat z Mateuszem, on rozmawiał z chłopakami z Suwałk i sprawa wyglada tak, że nie ma zainteresowania przemiennikiem na 2m. Powstać ma w Suwałkach przemiennik 70 cm. Wiec nie ma zastrzeżeń co do naszego pomysłu.

 3. No wlasnie jesli chodzi o Suwaslki przemiennik 2m to jest inicjatywa by ten przemiennik reaktywowac w Suwalkach, tak jak napisalem przedtem, Mateuszowi naswietliłem sprawe. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 4. Witam

  Niestety nie zrobiliśmy zdjęć (szkoda), przebicia dostał dystans(izolator), który osadzony jest w (jak można to nazwać) rdzeniu-rurce pierwszej komory od strony nadajnika a w nim rdzeń strojący. Dystans ten wytoczony jest prawdopodobnie z Plexi. Wypalona była dziura i zwęglony izolator powodował zwarcie. Wyczyściliśmy izolator i zamieniliśmy go z częścią odbiorczą. Jest to półśrodek ale narazie nie było innego sposobu.. Planujemy wytoczyć identyczne z teflonu i wymienić w torze nadawczym. Po analizie wcześniejszych problemów z tym duplekserem, prawdopodobnie zakupiłem już go z taką wadą. Niestety jest to sprzęt używany więc zalecam sprawdzenie co się dzieje w środku i ewentualnie wymienić na izolatory teflonowe. Mateusz wróci ze szkolenia, umieści trochę fotek 🙂

  Co do przemiennika w paśmie 2m, będzie to były znak i częstotliwość nieczynnego już suwalskiego SR4Q i 145.775 i oczywiście spięty z SR4OE:)

  pozdrawiam
  SP4XKB

 5. Dobra robota.
  Możesz dokładnie opisać w którym miejscu było to zwarcie, a może zrobiiśce jakieś zdjęcia? Użyłem identycznego duplexera do modernizacji przemiennika dylewskiego. Warto byłoby przyjrzeć mu się dokładnie przed dokonaniem instalacji.

 6. Dzieki Czarku za szczegolowy raport, przynajmniej wiemy co sie u was dzieje 🙂
  W spawie przemienika 2m w Olecku rozmawialem z Mateuszem odnosnie licencji.

 7. Witam
  6 stycznia w sobootę wspólnie z Karolem SP4SKD uzbrojeni w ciężki sprzęt;) zestroiliśmy duplekser przemiennika SR4OE. Nie obyło się bez komplikacji, okazało się, że duplekser ma zwarcie w jednej z komór (przepalony izolator), co powodowało wcześniej uszkodzenia końcówek mocy. Udało się problem naprawić i już przemiennik pracuje pełną parą. Wymieniono dodatkowo moduł odbiorczy, który dał nam po pomiarach i regulacji czułość 0,13 uV z duplekserem 🙂 Pierwsze raporty były bardzo zadowalające:) Teraz już trwają przygotowania do uruchomienia echolinku.
  I nowa wiadomość, do końca maja powinien odezwać się w Olecku przemiennik w paśmie 2 m (prace trwają).
  Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do testowania SR4OE, dyżurują SP4SKD, SQ4OC i SQ4HSZ, ja niestety pojawiam się w weekendy:(

  Czarek SP4XKB

 8. Niestety dobrych wieści nie mam. Co prawda przemiennik został zainstalowany, ale okazało się, że duplexer jest kompletnie rozstrojony, przez co przemiennik mało słyszał. Ciąg dalszy robót w następny weekend. Na dzień dzisiejszy działa tylko przemiennik z duplexerem zestrojonym “na ucho”. Echolink i digi prawdopodobnie ruszyą za tydzień.

 9. Witam ponownie po weekendzie. Ciekawi nnie status prac nad przemiennikiem i linkiem, i jak w sobote przebiegały działania na forncie?

 10. Witam, jak napisałem to były testy znaków na komputerze w QRL’u 🙂 i do tego są zablokowane porty UPD więc to była przyczyna braku połączenia.
  Oczywiście oficjalnie podamy kiedy będzie można testować echolink przemiennika. Nr noda jest oczywiście dla SR4OE. Mam nadzieję, że sobota 27 lutego, starczy nam na przeprowadzenie instalacji echolinka. Zapraszam w sobotę do nasłuchiwania SR4OE na 439,400 🙂

  Pozdrawiam

  Czarek

 11. Chyba wiem czemu nie chcialo mnie polaczyc, mianowicie liczba stacji podlaczonych jednoczesnie wynosila -1 , domyslnie echolink w preferencjach ma jedno polaczenie w connections – conferencing. Wiec jak juz ktos byl podlaczony, to innej stacji juz nie wpuszczalo, tak jest dla znakow indywidualnych, czyli takich jak wczoraj Czarka. Dla stacji -R i -L chyba tak nie jest.

  Czy podany przez Ciebie Czarku numer noda jest dla znaku przemiennika, czy Twojego znaku?

  W sobote w takim razie testujemy Oleckiego echolinka 🙂

 12. Witam:) to były próby rejestrowanych znaków.
  Przemienik będzie działał pod znakiem SR4OE-R więc standardowo.
  W przyszłą sobotę zostanie zainstalowany na wieży.
  Echolinkiem zajmuje się już Mateusz sq4oc i jacek sq4hsz, mamy nadzieję, że to też ruszy tego dnia:) Nr noda przemiennika 502406.
  Pozdrawiam

  Sp4xkb

 13. no i Olecko pojawilo sie na liscie Echolinka pod znakiem Czarka!! Czy przemiennik bedzie pod swoim znakiem?
  macie jakas akces liste? nie chcialo mnie polaczyc – time out..

 14. Witam,

  oczywiście wszystko będzie na wieży, łącze mamy od Jacka SQ4HSZ(dostawca internetu w Olecku) w zasadzie bez ograniczeń:) co do komputera to jeszcze wszystko w toku, pewnie jakieś P4-2 GHz albo lepiej. Wszystko ma być podłączone fizycznie bezpośrednio do przemiennika. O postępach będziemy informować. Mam nadzieję, że wszystko ruszy zgodnie z planem i bez awaryjnie 😉

  Czarek SP4XKB

 15. Ale news! super ze macie taki pomysl, czyli w naszym okregu beda 4 przemieniki w echlinku ( Olsztyn, Milki, Olecko, Dylewska) i dwa linki (Hajnowka i Szczytno) czesc to plany, ale mysle ze na wiosne beda zrealizowane.

  Napiszcie jaki komputer bedzie sluzyl za serwer, i jakie macie tam lacze internetowe, i czy to bedzie zamontoawne w wiezy cisnien.

 16. witam

  dodam, że po modernizacji wspólnie z SQ4OC i SQ4HSZ uruchomimy Echolink dla przemiennika.

  Czarek SP4XKB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *