Digi w Olecku

digi_olecko_11 Dziś Jacek SQ4HSZ i Mateusz SQ4OC wybrali się na wieżę ciśnień w Olecku, gdzie jest zlokalizowany olecki przemiennik, celem zainstalowania nowego digi repeatera.

Cała operacja przebiegła sprawnie i bez zarzutu, a to dzięki przygotowanemu przez Krzyśka SQ4LWO urządzeniu. Instalacja sprowadzona została dosłownie do podłączenia anteny i zasilania, co zaowocowało pojawieniem się Olecka na mapie APRS. Na zdjęciach widać podłączone urządzenie oraz komplet urządzeń w szafie (przemiennik oraz digi).

digi_olecko_21

digi_olecko_31

10 thoughts on “Digi w Olecku”

 1. witam potrzebuje program aprs czy ktoś ma pożyczyć chciałbym się uruchomić na aprs 73vy SQ4AT

 2. Nie ma co oszczędzać radia, Najlepiej nastawić co 30s i będzie super. Rzadkie ramki poza miastem też się nie sprawdzą, bo będziesz daleko od digi wiec więcej ramek może do niego nie dotrzeć, a jeszcze byłyby rzadziej nadawane.
  A tymczasowe uruchomienie digi Miłkowego w Giżycku – super pomysł

 3. To tylko pierwsza ramka tak wyskoczyla, zaraz po uruchomieniu urządzenia. Rzeczywiście nastawiłem częstotliwość 2 lub 3 minuty. To tylko tak na razie, na testy, z resztą na trasie nie będzie za często się odzywał. Może jeszcze pomyślę nad dwoma trybami pracy, miejski będzie nadawł ramki częściej, a “poza miejski” rzadziej.

  Na Miłki niestety w tym tygodniu się nie wyrobię, chyba że uda mi się zalecieć w niedzielę, jak będę wracał ze Szczytna. Jutro postaram się zorganizować reset dla przemiennika, może pomoże.

  Pozdrawiam!
  Mateusz

 4. no wlasnie, ale cos Ci skacza te ramki, popatrz na gps, czy dobrze trybi. i napisz z jaka czestotliwoscia masz ramki, bo z tego co widze, to niezaczesto (2min?) ustaw na 30sek, to wtedy lepiej wyglada na mapie, a u Ciebie i tak ruch niezaduzy, wiec, mozesz generowac do woli:P
  druga sprawa czy wybierasz sie na milki? przemienik dalej nie dziala, a dodatkowo marek faf rzucił pomysł zeby wziaść digi z miłek i zamontowac je u ktoregoś z kolegów w Gizycku, lub w klubie SP4KIG. Jak Marek cos załatwi, to napisze.

 5. No to murzyn zreanimowany, pierwsze ramki już za mną. W niedzielę test trasy na zachód. Co do wentylatorków to staramy się inwestować w najnowocześniejsze rozwiązania 🙂

  Pozdrawiam!
  Mateusz sq4oc

 6. Super ze w koncu cos u was stanelo. Fajnie ze dobrze to dziala. Teraz uruchamiac sie z trakerami w autach, bo jak narazie, mamy w regionie wiecej digipeaterow niz ich uzytkownikow. Trzeba ten stan zmienic 🙂
  A swoja droga to fajne macie wiatraki w tej skrzynce, wygladaja mi na bezprzewodowe 🙂 ach ta technika….

 7. Duża w tym i Wasza zasługa. Też dziś rano obserwowałem Krystiana. Jutro mam zamiar wskrzesić swojego murzynka i znowu będę widzialny z mobila. W niedzielę jadę do Szczytna, to i trasę wschód- zachód przetestuję.

  Pozdrawiam!
  Mateusz sq4oc

 8. No i nasza sieć sie rozrasta 🙂 dobra robota chlopaki!
  Długo nie trzeba było czekać na przetestowanie digi w boju, dzisiaj rano Krystian SQ4HRX jechał od siebie z Ołownika przez Gołdap, Olecko, Ełk, Grajewo i dalej, czyli trasa północ – południe. Patrząc na ramki to pokrycie jest prawie płynne 6km od Gołdapii, i dalej w dól. Sam Gołdap jest zasłonęty przez masyw Szeskich Gór, ktore są między Kowalami Oleckimi a Gołdapem, i maja wysokość ponad 300m, wiec przeszkoda jak widać skutecznie zasłania północną cześć horyzontu.
  Z kolei na południe zasięgi znacznie lepsze, płynne pokrycie do Ełku, pozniej tez dobrze aż do Grajewa gdzie odległóśc wynosi 45km. Rekordowa ramka przszła spod Szczuczyna, 50km od Olecka, wiec jest bardo dobrze.
  Teraz trzeba poczekać aż ktoś bedzie jechał z trasą wschód – zachód, wtedy zobaczymy jaki bedzie zasięg Oleckiego digi.
  Pozdrawiawm ekipe – Piotrek sq4inc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *