Zawiadamiamy że nowy przemienik w Olecku SR4OE juz działa w docelowej lokalizacji i konfiguracji. Zezwolenie na pracę przemienika otrzymaliśmy dwa tygodnie temu, i teraz juz oficjalnie możemy potwierdzić jego działanie. Pierwsze uruchomienie testowe odbyło się w grudniu 2008, i od tego czasu modyfikacji podlegały elementy przemienila, oraz załatwiene były formalności związane z praca przemienika.
Sam przemienik zlokalizowany jest na wieży ciśnień w najwyższym punkcie w Olecku na wysokości 220 n.p.m. Lokator to KO14GA, moc nadajnika to około 15w, antena Diamond X-200 o zysku 8dB, zasilana kablem H1000 o długości 10m. Przemienik uruchamiany jest 1-dno sekundową nośna , a czestotliwośc pracy to 439.400 MHz z shiftem -7,6MHz.
Przemienik został wykonany z modułów radiowych angielskiej firmy Wood & Douglas pracujących w zakresach 430-470Mhz. Moduły nadajnika o mocy 100mW i odbiornika wykonane są w oparciu o syntezę częstotliwości, którą programuje się aplikajcą możliwą do zdobycia u producenta. Moduły posiadają wszelkie certyfikaty zgodnośi UE.
Obudowę przemiennika stanowi hermetyczna obudowa pochodząca z demobilu wzmacniacza magistralnego telewizji kablowej. W obudowie zamontowany jest mikroprocesorowy sterownik w/g SP3VSS przemiennika generujący znamiennik, rogerbip, moduł odbiornika i nadajnika. Wzmacniacz PA wykonany jako oddzielny moduł o mocy regulowanej do 15W. Duplekser stanowi fabryczny zespol filtrow amerykańskiej firmy K & L przestrojony na częstotliwości przemiennika kupiony od SQ5AAG.
W instalacji antenowej zastosowano kabel H1000 i odgromnik, wszystko podlaczone jest do instalacji odgromowej obiektu. Całosc zasilana fabrycznym zasilaczem impulsowym 13,8 V i mocy 25 A. Przemiennik uruchamany jest jednosekundowa nosna.
Jako własciciel przemiennika wpisany jest Czarek SP4XKB, odpowiedzialni: Czerek SP4XKB, Karol SP4SKD, oraz Mateusz SQ4OC.
Przemeinnik skonstruował Czarek SP4XKB, a współuczestniczyli: Karol SP4SKD, Mateusz SQ4OC, Andrzej SP4SHU, Krzysiek SQ4LWO, Jacek Jenczelewski (jeden z kolegow, ktory wlasnie niedawno zdal egzamin), Rysiek SP4LXB, Grzesiek SQ4IOR.
Pierwsze raporty Marka SQ4FAF z Mrągowa to 5-9 przy odległości 80km.
Pozostając w Olecku ale odbiegajac od tematu przemienika, donoszę że przybyło trzech nowych adeptów naszego hobby z Olecka, ktorzy pod koniec Maja pomyślnie zdali ezgamin w Białymstoku.
Digi w Olecku by sie teraz przydało, bo digi w Miłkach jest wyłączone i to na dłużej nieokreślony czas, myśle że może i nawet i do świat. Problemy w miłkach nie mają końca, ale juz jest następna koncepcja, myśle ze bedzie skuteczna. Tylko problemem jest czas żeby tam pojechać i to zrobić, niektórzy maja daleko, a do tego trzeba sprzet ktory w samolot nie wejdzie, no chyba ze ktoś by miał na miejscu. Pozdrawiam ekipe z Olecka.
dzięki , Mateusza i Jacka SQ4HSZ już mobilizuję do działania w sprawie digi. Wszystko prawie jest, tylko chęci……. 🙂
Czesc Czarek! gratuluje dobrze wykonanje roboty! teraz czekamy na dostawienie digi i bedzie git!
Zapraszamy do testowania 🙂